Piątek, 26.4.2024
Name days: Maria / Marzena / Ryszard
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Doświadczenia uczniów drogą do wiedzy - Przygoda klasy II z Polską Akademią Nauk

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W dniach 29-30 maja uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią Danutą Szymczak i nauczycielką przyrody Marzeną Szymańską udali się na wycieczkę do Borowca i Kórnika. Wyjazd był jednym z ostatnich zadań w ramach dwuletniego projektu Eduscience, który pod kierunkiem pani Danuty Szymczak realizowany jest w klasie II. 

Pierwszy dzień rozpoczął się od zajęć w  Obserwatorium  Astrogeodynamicznym w Borowcu, które  jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii NaukDr Paweł Lejba  przybliżył uczniom wiadomości na temat satelit i zaprosił na spotkanie ze światem, który wykracza poza granice Ziemi. Sposób prowadzenia zajęć sprawił, że dzieci stały się „niespokojnymi umysłami”. Możliwość projektowania satelit, nadawanie im nazw wyzwoliły w uczniach niebywałą aktywność. Oglądanie wielkiej ilości satelit, które  otaczają  naszą  Ziemię było przyczyną do zadawania pytań np.: czy można sprowadzić na Ziemię zużyte, nieczynne satelity? W przerwie między zajęciami udaliśmy się na obiad. Posileni i wzmocnieni rozpoczęliśmy kolejne zajęcia grupowe - grę terenową, podczas której uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością i dociekliwością. Zadaniem każdej z grup było znalezienie 9 kopert rozłożonych na terenie Ośrodka. W każdej z  nich znajdowały się zdjęcia lub informacje będące wskazówką do dalszych poszukiwań. Po zakończeniu mogliśmy stwierdzić, iż zadanie to nie należało do łatwych. Zwycięzcami okazali się ex aequo  zawodnicy grupy ze Szkoły Podstawowej w Morawczynie i Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach. Jak przystało na prawdziwych przyjaciół otrzymaną nagrodą podzieliliśmy się ze wszystkimi uczestnikami zabawy. 

Po tym emocjonującym zajęciu uczniowie mieli okazję zobaczyć stację laserową i jeden z największych w Polsce teleskopów. Wielość pytań świadczyła o niebywałej dociekliwości naukowej naszych małych badaczy. 

Drugi dzień naszej wycieczki możemy określić jako „ podróż w czasie”. Po przygodach w kosmosie udaliśmy się do zabytkowego zamku w Kórniku, który zachwycił uczniów przepiękną kolekcją mebli, obrazami mistrzów polskich i europejskich, kolekcjami numizmatycznymi. Na chłopcach największe wrażenie wywarły militaria. Dzieci podziwiały także fortepian, na którym grał Fryderyk Chopin. Poznaliśmy także legendę o Białej Damie. Następnym punktem programu była zielona lekcja w kórnickim Arboretum Polskiej Akademii Nauk. W tym największym bo ponad 50 ha i najstarszym w Polsce oraz czwartym co do wielkości kolekcji w Europie Środkowej parku  dendrologicznym  rośnie  ponad 3.500 gatunków drzew i krzewów.  Niezwykły widok roślinności w wiosennej scenerii stał się dla uczniów prawdziwym festiwalem dźwięków, zapachów i kolorów. Każde dziecko miało możliwość poszerzania swoich wiadomości przyrodniczych pod okiem fachowca – botanika. Znamy odpowiedź na pytanie, czy gruszki mogą rosnąć na wierzbie i wiemy, że  liście grujecznika  japońskiego po opadnięciu  roztaczają dokoła zapach ciasteczek waniliowych. Po tej niezwykłej lekcji uczniowie potrafią także za pomocą klucza oznaczyć gatunki roślin. Zajęcia  w Arboretum były  swoistą ucztą  dla zmysłów: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Każdy mógł poszerzać swoje umiejętności według określonego dla siebie stylu inteligencji. Wiedza, którą zdobyli uczniowie podczas wyjazdu zaszczepiła w nich  dalszą ciekawość poznawania świata, tym razem bardziej odległego w czasie i przestrzeni.