Czwartek, 21.1.2021
Name days: Agnieszka / Jarosław
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Forum Eksperckie- przystanek w drodze do empatii

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


W naszej szkole od ubiegłego roku staramy się poprzez wszystkie działania wychowawcze i różne przedsięwzięcia kształtować zachowania epatyczne.  Im większą mamy świadomość i wiedzę, to zauważamy, że bycie empatycznym w zwykłym, szkolnym życiu, na przerwie, lekcji, w szatni, na korytarzu, wcale nie jest łatwe. Szukając inspiracji oraz okazji do dzielenia się wiedzą, pani Aneta - nasz psycholog w dniu 20 listopada uczestniczyła w  Forum Eksperckim "Wiem, czuję, pomagam" organizowanym przez Kulczyk Foundation. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W warszawskim Centrum Olimpijskim spotkało się 400 nauczycieli i wychowawców z całej Polski. Rozmawiali o Szkole z empatią, tego dnia też premierę miały nowe scenariusze lekcji przygotowane przez fundację Dominiki Kulczyk – „Wiem. Czuję… Pomagam!”. Forum Eksperckie było przede wszystkim spotkaniem z wybitnymi specjalistami takimi jak Dr Kamila Jankowiak-Siuda (Uniwersytet SWPS), która mówiła o empatycznym mózgu. Z kolei Jacek Santorski i Jarek Szulski (Values_) przedstawili aktualną mapę potrzeb uczniów, a Lucyna Kicińska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) tłumaczyła, dlaczego zbyt często dzieci nie reagują, gdy ich rówieśnikom dzieje się krzywda. Gośćmi specjalnymi Forum Eksperckiego były Yvonne Bezerra de Mello z Projecto Uere z Brazylii, która pracuje z dziećmi mieszkającymi w dzielnicach biedy oraz znana dziennikarka, autorka znakomitych wywiadów, Małgorzata Domagalik.
W trakcie spotkania dyskutowano o tym, jak budować szkoły z empatią. 
Bardzo ciekawe okazało się wystąpienie uczniów, jednej z warszawskich szkół,  którzy ze swojej perspektywy opowiadali, czym charakteryzuje się empatyczny nauczyciel.
Każdy uczestnik konferencji oprócz mnóstwa pozytywnej energii zabrał ze sobą zapewne wiele wartościowych przemyśleń dotyczących funkcjonowania społeczności szkolnej. Niebawem okaże się, które z nich zostaną wdrożone w naszej szkolnej rzeczywistości, bo przecież cały czas doskonalimy się w drodze do empatii, w drodze do zrozumienia drugiego człowieka. 

http://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/2017/rekordowa-liczba-nauczycieli-na-forum-eksperckim-kulczyk-foundation-i-premiera-nowych-scenariuszy-lekcji/<div><script charset="UTF-8" src="https://edodatki.pl/code/tablica-statystyk?data%5BWidget%5D%5Bdescription%5D=Statystyki&data%5BWidget%5D%5Burl%5D=http%3A%2F%2Fedodatki.pl&data%5BWidget%5D%5Bstyle%5D=style_1&data%5BWidget%5D%5Bcss%5D=green&data%5BWidget%5D%5Bcolor%5D=%23000000&data%5BWidget%5D%5Bicons%5D=1&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=people" type="text/javascript"></script><a href="" title=""></a><a href="https://edodatki.pl/widget/tablica-statystyk" title="Statystyki zbiorcze na stronę">Statystyki zbiorcze na stronę</a></div>