Saturday, 4.5.2024
Name days: Florian / Michał / Monika
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

I Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Hołd sztuce aktorskiej oddano 29 maja 2017 roku podczas I Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych dla klas I-III, którego organizatorem była nasza szkoła. Mali aktorzy prezentowali piętnastominutowe przedstawienia w Starym Kinie w Nowych Skalmierzycach.

W przeglądzie uczestniczyło pięć grup teatralnych ze szkół podstawowych znajdujących się w naszej gminie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Droszewie pod przewodnictwem pani Magdaleny Kubackiej zaprezentowali teatrzyk pod tytułem „Ploty, ploteczki …czyli wielkie pranie i sprzątanie”. Inspiracją do stworzenia scenariusza sztuki była twórczość polskich poetów, min. ulubionej przez trzecioklasistów z Droszewa - pani Hanny Niewiadomskiej. Młodzi twórcy we współpracy z opiekunem pracowali nad ruchem scenicznym i elementami scenografii, wielokrotnie sami inicjując pewne działania.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kotowiecku przygotowała przedstawienie „Witaj wiosno”. Opiekunem grupy była pani Anna Hausmann. Bohaterami sztuki są zwierzęta i rośliny poszukujące wiosnę. Śpiewają i tańczą, aby ja przywołać. Uczniowie zachwycili widzów wspaniałymi strojami oraz układami choreograficznymi.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu z pomocą pani Doroty Nowaczyk wystawili teatrzyk pod tytułem „Baśniowy ambaras”, podczas którego starano się odpowiedzieć  na pytanie, czy świat bez bajek jest możliwy? Odpowiedź była oczywista. Dzieci mogły przekonać się, że warto wyłączyć komputery i telewizory, by na nowo odkryć przygody Jasia i Małgosi albo Królewny Śnieżki.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach zaprezentowała  przedstawienie „Czas na wiosnę” opowiadające o oczekiwaniu zwierząt na nadchodzącą wiosnę. Dzieci wcielające się w zwierzęta proszą Panią Zimę, by odeszła. Jednak Królowa Mrozu nie chce, aby zastąpiła ją jej siostra Wiosenka. Reżyserem przedstawienia była pani Kinga Ignaszak.

Na końcu talentem aktorskim popisali się nasi koledzy, wystawiając etiudę teatralną pod tytułem "Piękność bez dobroci jest jak kwiat bez woni” reżyserowaną przez panią Danutę Szymczak. Scenariusz został opracowany na podstawie utworu Henryka Sienkiewicza ”Bajka”. Do małej księżniczki wybierają się wróżki, które przynoszą jej rozmaite podarunki takie jak urodę i bogactwo. Jednak Królowa Wróżek uświadamia im, że jedynie dobroć jest darem, który nigdy się wyczerpie.

Ocena aktorskich popisów, była dla jury nie lada wyzwaniem. Pani Kama Kowalewska - aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Pani Hanna Kubicka - wicedyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach oraz Pan Aleksander Liebert - kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach długo zastanawiali się, kto zasługuje na szczególne uznanie. Każdy z zespołów został nagrodzony wyróżnieniem, jednakże jurorzy postanowili przyznać laur zwycięstwa grupie teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Droszewie, której przedstawiciele urzekli zaangażowaniem i poziomem gry aktorskiej uczniów oraz swobodą artystyczną.

Pośród małych aktorów wyróżniono także Julię Klichę ze Szkoły Podstawowej w Droszewie, Zofię Banasiak ze Szkoły Podstawowej w Ociążu, a także Adama Wojciechowskiego, który uczęszcza do klasy II b w naszej szkole. Wymienieni uczniowie zachwycili talentem aktorskim i wspaniałą interpretacją swojej roli.

Serdecznie dziękujemy pomysłodawcom, organizatorom oraz sponsorom tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że Przegląd Małym Form Teatralnych dla klas I-III na stałe zagości w kalendarzu szkolnych uroczystości. Słowa Seneki Młodszego przypominają nam, że „z życiem jak ze sztuką w teatrze: ważne nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana”. Zatem warto, aby już od najmłodszych lat szczepić w dzieciach miłość do teatru. To właśnie na scenie kształtowane są pewność siebie, wrażliwość, otwartość, kreatywność oraz współpraca z innymi, czyli cechy i umiejętności potrzebne każdemu.