Piątek, 18.9.2020
Name days: Irena / Józef / Stanisław
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Malarskie interpretacje Pana Tadeusza

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Tradycyjnie grudniową porą powstała szkolna galeria patrona szkoły. W tym roku ekspresji plastycznej uczniów poddaliśmy tematy: „Ilustracja do bajki Przyjaciele” - kl. I, „Wizualizacja wybranej księgi Pana Tadeusza” kl. IV - VI. Temat drugi to kontynuacja ogólnopolskiego projektu Narodowe czytanie Pana Tadeusza, który rozpoczęliśmy wczesną jesienią, uczestnicząc w kaliskiej uroczystości inaugurującej akcję. 

Prace uczniów mają w tym roku bardzo szeroki odbiór szkolny i środowiskowy. W pierwszym etapie prace oglądali uczniowie, absolwenci szkoły, Rodzice i Goście uczestniczący 14 grudnia br. w Koncercie kolęd i pastorałek, a następnie w szkolnym kiermaszu świątecznych ozdób. W drugim etapie mamy nadzieję, że prace zainspirują  Gości i Rodziców uczestniczących 21 grudnia br. w uroczystości z okazji Dnia Patrona Szkoły, w tym roku w oprawie „Uczty w Soplicowie”.

Dopełnieniem strony plastycznej jest wystawa dzieł Adama Mickiewicza  przygotowana w bibliotece szkolnej. Uczniowie trafnie zauważyli, że podobny zbiór był w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Mamy więc swoistą salę muzealną, księgozbiór skromniejszy jak w pałacu, ale będący naszym dorobkiem, dumą w księgozbiorze szkolnej biblioteki i zaczynem inspirującym uczniów do obcowania z wielkimi dziełami literackimi.

Ponieważ uczniowie kl. II i III zmierzyli się w tym roku z modelowaniem z papieru lub masy solnej pomnika Adama Mickiewicza, ich prace zdobiły wystawę, wzbogacając plastyczny efekt odbioru dzieł patrona.

Dziękujemy Pani Dyrektor za honorowy patronat nad projektem i pomoc w realizacji zadań, Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, Rodzicom i Wychowawcom za inspirowanie do twórczej aktywności i pomoc merytoryczną. Gratulujemy Uczniom inwencji i zaangażowania, uczestników i zwycięzców uhonorujemy w styczniu 2013 r. na uroczystym apelu podsumowującym projekt edukacyjno – wychowawczy Adam Mickiewicz – autor najpiękniejszego narodowego poematu.

 

Organizatorzy:

Anita Morawska - Wasielak, Joanna Małkowska,

Katarzyna Onisczuk, Beata Sochacka