Piątek, 16.4.2021
Name days: Julia / Benedykt / Bernadeta
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

W podróży życia z Adamem Mickiewiczem

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Adam Mickiewicz niewątpliwie należy do kręgu „złotych, światowych poetów”. Sięgając corocznie do biografii Patrona Szkoły, poznajemy kolejne podróże, które wiodły do różnych miejsc w Europie i w świecie, owocowały spotkaniami w kręgu pisarzy, muzyków, patriotów, ludzi o wielkim sercu i talencie.

Taką właśnie drogą wędrowaliśmy z Patronem Szkoły podczas uroczystego apelu 22 grudnia 2015 r., Apel był artystycznym podsumowaniem projektu „Adam Mickiewicz  - podróżnik otwarty na świat”.

Drogę rozpoczęliśmy od domu rodzinnego wieszcza, który był dla małego Adama oazą szczęśliwości i radosnej zabawy. Nauka w sześcioklasowej szkole  w Nowogródku i dalsze kształcenie na Uniwersytecie Wileńskim, zostało poetycko przedstawione przez naszych szkolnych artystów z klasy V i IIa, gościnnie IIb i III. Literatura Mickiewiczowska, to poetyckie wyzwanie dla uczniów szkoły podstawowej. Umiejętności i zaangażowanie, dały potencjał recytatorski naszym artystom, a odpowiedzialność zadaniowa, dobre emocje, oprawa artystyczna sprawiły, iż nastrój był namiastką Mickiewiczowskich  wieczorów w towarzystwie przyjaciół: Ignacego Domeyki, Stefana Garczyńskiego, Johana Wolfganga Goethego, Zygmunta Krasińskiego .

Na zakończenie literackiej podróży, gdy sam Adam Mickiewicz, w tej roli z pasją artysty uczeń klasy V Wiktor Barczak, ogłosił „wielkie finis pod Panem Tadeuszem”, zatańczono poloneza.

Mamy nadzieję, że Imieniny u Adama, czyli nasze grudniowe spotkania z okazji Dnia Patrona, przybliżają portret narodowego wieszcza, a nas kształtują na ambasadorów polskiej literatury.

Zespół do spraw patrona szkoły
<div><script charset="UTF-8" src="https://edodatki.pl/code/tablica-statystyk?data%5BWidget%5D%5Bdescription%5D=Statystyki&data%5BWidget%5D%5Burl%5D=http%3A%2F%2Fedodatki.pl&data%5BWidget%5D%5Bstyle%5D=style_1&data%5BWidget%5D%5Bcss%5D=green&data%5BWidget%5D%5Bcolor%5D=%23000000&data%5BWidget%5D%5Bicons%5D=1&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=people" type="text/javascript"></script><a href="" title=""></a><a href="https://edodatki.pl/widget/tablica-statystyk" title="Statystyki zbiorcze na stronę">Statystyki zbiorcze na stronę</a></div>