Piątek, 19.4.2024
Name days: Jerzy / Tymon / Konrad
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Ze Skalmierzyc do Stolicy

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Ze Skalmierzyc do Stolicy

Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach 28 września pod opieką nauczycieli wyjechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Liczna, bo aż 46 osobowa grupa dzieci wzięła udział w niecodziennej wyprawie, której  celem było zapoznanie z historią miasta, zwiedzanie najważniejszych obiektów w stolicy oraz udział w zajęciach interaktywnych w Centrum Nauki Kopernik.

W stolicy grupę przywitała pani przewodnik, która trasę zwiedzania rozpoczęła od spaceru pod Pomnik Powstania Warszawskiego. Uczniowie byli pod wrażeniem monumentalnego Gmachu Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej, będącego tłem dla pomnika.

Z wielkim zainteresowaniem zwiedzający obejrzeli znajdującą się naprzeciwko Katedrę Polową Wojska Polskiego NMP Królowej Polski. Przed jej frontem oddział wojskowy złożony nie tylko z mężczyzn, ale i z kobiet, pozował do pamiątkowego zdjęcia. Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w  zadumie i refleksji uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika o bohaterskich czynach małych powstańców, którzy będąc niewiele starszymi od nich oddawali życie za ojczyznę. Stare Miasto urzekło wycieczkowiczów klimatem, z chęcią obejrzeli Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy. Uczniowie zwiedzili również Bazylikę Archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się między innymi grób Prymasa Wyszyńskiego, grobowce książąt mazowieckich, arcybiskupów warszawskich, ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydenta Warszawy Gabriela Narutowicza, pisarza-noblisty Henryka Sienkiewicza oraz muzyka i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczniowie mieli okazję zobaczyć zmianę warty. Z okien autokaru podziwiali wiele budynków władz państwach, m.in. gmach Sejmu i Senatu, Belweder, a także Pałac Kultury i Nauki.

Spacer ulicami Warszawy był dla dzieci niecodzienną lekcją historii i patriotyzmu, mogły zobaczyć miejsca, zabytki, podziwiane do tej pory jedynie w książkach lub na ekranie telewizora. Ostatnim punktem programu było Centrum Nauki Kopernik, które jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Pobyt w Centrum dostarczył niezapomnianych wrażeń i udowodnił, że nauka oparta na doświadczeniu i  poznawaniu przez interakcje jest niesamowitą przygodą. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Największym powodzeniem z prezentowanych urządzeń cieszyła się laserowa harfa: strun nie było widać, a było można grać. Wiele emocji dostarczył także symulator trzęsienia ziemi. Program wycieczki  dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, wpisał się również w tegoroczne cele związane z ogłoszonym przez MEN Rokiem Szkoły z Pasją bowiem chcemy, aby szkoła  nie kojarzyła się tylko z miejsce odbywania się obowiązkowych zajęć, ale inspirowała do odkrywania i rozwijania.