Środa, 28.10.2020
Name days: Tadeusz / Cyryl / Wioletta
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

„Miłosz – słowem i pędzlem malowany”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

„Miłosz – słowem i pędzlem malowany”

W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach na Litwie, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych , by na końcu stulecia powrócić do Polski. Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem i czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Dnia 17 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbył się powiatowy konkurs recytatorsko-plastyczny „Miłosz – słowem i pędzlem malowany”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Nasze Kaliskie. Projekt zrealizowany został z funduszy Departamentu Kultury Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Celem konkursu było głównie upamiętnienie 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, propagowanie piękna jego poezji, ze szczególnym uwzględnieniem elementów patriotycznych, poszukiwanie malarskich wartości tej poezji przez plastyczną jej interpretację.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W części recytatorskiej uczestnicy wygłaszali przygotowany przez siebie wiersz lub fragment prozy Czesława Miłosza. Natomiast w części plastycznej każdy uczestnik dokonywał plastycznej interpretacji utworów wskazanych przez organizatora.

W konkursie naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy piątej: Hubert Michalak i Wiktoria Sroka. Hubert Michalak recytował wiersz „W mojej ojczyźnie” , Wiktoria Sroka dokonała plastycznej interpretacji wierszy: "Ganek" i "Przypowieść o maku". Jury szczególnie doceniło plastyczny talent Wiktorii i przyznało jej wyróżnienie w konkursie.

 

Anita Morawska-Wasielak

<div><script charset="UTF-8" src="https://edodatki.pl/code/tablica-statystyk?data%5BWidget%5D%5Bdescription%5D=Statystyki&data%5BWidget%5D%5Burl%5D=http%3A%2F%2Fedodatki.pl&data%5BWidget%5D%5Bstyle%5D=style_1&data%5BWidget%5D%5Bcss%5D=green&data%5BWidget%5D%5Bcolor%5D=%23000000&data%5BWidget%5D%5Bicons%5D=1&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=people" type="text/javascript"></script><a href="" title=""></a><a href="https://edodatki.pl/widget/tablica-statystyk" title="Statystyki zbiorcze na stronę">Statystyki zbiorcze na stronę</a></div>