
Dzień Patrona w naszej społeczności szkolnej corocznie obchodzony jest w sposób uroczysty i wyjątkowy. Każdego roku opracowujemy projekt, który wyznacza roczną pracę z patronem.
We wrześniu wspólnie od sześciu lat wybieramy hasło roku – cytat z twórczości naszego Patrona. Przesłanie, które jest mottem dla naszych działań wychowawczych i dydaktycznych. Dotychczasowa tradycja wpisała obchody Dnia Patrona w grudniowy czas poprzedzający imieniny Adama, jednak tegoroczne hasło roku „ Polak, chociaż stąd między narodami słynny, Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny” pochodzące z epopei narodowej, pozwoliło zmienić obowiązujący zwyczaj i tegoroczny Dzień Patrona obchodziliśmy 10 listopada w przeddzień Dnia Niepodległości.
Świąteczny dzień rozpoczęliśmy od klasowych spotkań z Patronem, następnie uczestniczyliśmy w Mszy świętej w intencji społeczności naszej szkoły. Delegacja, w obecności pocztu sztandarowego, przy udziale gości: księdza kanonika Sławomira Nowaka, kierownika Referatu Oświaty Daniela Mituły, Rady Rodziców oraz wszystkich uczniów, pracowników szkoły, złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona. Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczystość w sali gimnastycznej. Otwarcia dokonała pani Anita Morawska Wasielak, koordynatorka tegorocznych obchodów. Młodzi artyści przenieśli nas w świat takich wartości, jak patriotyzm, przyjaźń, miłość. Mogliśmy wzruszać się przy lirycznych strofach naszego wieszcza, przypomnieć wydarzenia z jego życia oraz podziwiać śpiew i taniec naszych młodych artystów. Dzień Patrona po raz kolejny udowodnił, jak ważna dla społeczności szkolnej jest jej tożsamość, tradycja. Pokazał, jak praca z patronem może być źródłem działań wychowawczych, dydaktycznych i artystycznych. Był również przykładem wspaniałej integracji uczniów najmłodszych z najstarszymi. Nasi szóstoklasiści swoim zaangażowaniem i postawą udowodnili, że mogą być wzorem dla młodszych koleżanek i kolegów. Patrząc na naszych uczniów, na ich postawę, przejęcie i zainteresowanie, z dumą możemy powiedzieć, że działania wokół wyznaczonych wartości przynoszą efekty. W tym miejscu wspomnieć należy o zespole nauczycieli, który już po raz szósty, bo od roku szkolnego 2010/2011 opracowuje program: Adam Mickiewicz naszym Patronem : pani Alinie Banaszak, Katarzynie Jędrzejak, Joannie Małkowskiej, Sylwii Musiał, Beacie Sochackiej i Anicie Morawskiej Wasielak.
Dzień Patrona rozpoczął tegoroczną pracę z patronem, którą zakończymy w czerwcu. Przed nami wiele działań, które jeżeli nam się uda, doprowadzą nas do uświetnienia i upiększenia otoczenia naszej szkoły miejscem wyjątkowym: „Ławeczką z Patronem”. Naszym marzeniem jest, aby przy naszej szkole powstała śladem literackich ławeczek z wielkich miast, nasza skalmierzycka ławeczka z Mickiewiczem. Symboliczne miejsce, upamiętniające Patrona, ale przede wszystkim zachęcające do pamięci o historii, inspirujące do artystycznych dokonań, literackich odkryć. Jesteśmy pełni nadziei, że w czerwcowe południe 2017 roku będziemy mogli usiąść z książką na kolanach i czytać ulubione wersy.
Kolejnym marzeniem, które jest związane z naszym Patronem, jest powstanie przy naszej szkole artystycznej kawiarni „Mickiewiczówki”, miejsca artystycznych spotkań, warsztatów nie tylko poetyckich, miejsca tak brakującego w naszej miejscowości, w którym mogłyby się rozwijać artystyczne pasje i talenty mieszkańców. Miejsca, które łączyłoby pokolenia absolwentów naszej szkoły i tych, którzy do niej uczęszczają.
Co przyniesie nam przyszłość, co uda nam się zrealizować w tym kolejnym roku z Patronem? Może za rok w drodze do „Mickiewiczówki” usiądziemy na ławeczce z Mickiewiczem?
Tego sobie i społeczności naszej szkoły życzę. Z pozdrowieniami, dyrektor szkoły Małgorzata Sulewska
[2]
[3]
[4]
[5]
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]
[13]
[14]
[15]
[16]
[17]
[18]
[19]
[20]
[21]
[22]
[23]
[24]
[25]
[26]
[27]
[28]
[29]
[30]
[31]
[32]
[33]
[34]
[35]
[36]
[37]
[38]
[39]
[40]
[41]
[42]
[43]
[44]
[45]
[46]
[47]
[48]
[49]
[50]
[51]
[52]
[53]
[54]
[55]
[56]
[57]
[58]
[59]
[60]
[61]