Thursday, 22.5.2025
Name days: Emil / Helena / Wiesław
Go to front page Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Bądź bezpieczny w sieci

Printer-friendly versionSend to friendPDF version

W ostatnim tygodniu w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty poświęcone tematyce bezpieczeństwa w Internecie, skierowane do uczniów klas IV-VII, nauczycieli oraz rodziców. Inicjatywa miała na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń czyhających w sieci oraz zapoznanie uczestników z praktycznymi sposobami ochrony swojej prywatności i danych osobowych. Warsztaty prowadziła pani Patrycja Radoń – psycholog i psychotraumatolog specjalizująca się we psycho-mentalnym wspieraniu e-sportowców.

Uczniowie dowiedzieli się, jaki wpływ na nasze funkcjonowanie ma granie w gry komputerowe i dlaczego są one tak atrakcyjną formą rozrywki. Niezwykle cenne okazało się poznanie mechanizmu algorytmu w aplikacjach i dostosowywania treści do odbiorców. W ramach warsztatów młodzież analizowała również przykłady niebezpiecznych sytuacji w Internecie i wspólnie wypracowywali właściwe reakcje posługując się metodą dramy.

Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego omówiono aktualne zagrożenia cyfrowe, sposoby reagowania na cyberprzemoc oraz narzędzia wspomagające bezpieczne korzystanie z technologii w edukacji. Szczególny nacisk położono na rolę nauczyciela jako przewodnika po cyfrowym świecie ucznia.

Rodzice mieli okazję dowiedzieć się, jak rozmawiać z dziećmi o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, jak monitorować aktywność online oraz jakie ustawienia prywatności warto wdrożyć na domowych urządzeniach. Podkreślono znaczenie budowania z dzieckiem zaufania i otwartej komunikacji, a także wartości wspólnie spędzanego czasu oraz aktywnego interesowania się preferowanymi rozrywkami młodych ludzi.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy zgodnie podkreślali ich praktyczny charakter i przydatność zdobytych informacji. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie! Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do jeszcze bezpieczniejszego korzystania z zasobów Internetu przez całą naszą szkolną społeczność.