Wtorek, 18.6.2024
Name days: Elżbieta / Marek / Paula
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

„Stare kino” w szkolnych murach

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W ramach realizowanego przez 2 klasę bloku tematycznego „W świecie filmu” uczniowie zapoznali się z budową i działaniem starego projektora na kliszę służący do wyświetlania bajek na ścianie.  Urządzenie do klasy przyniósł gość - babcia jednej z uczennic.  

Większość dzieci po raz pierwszy mogło zobaczyć stary projektor a spotkanie z gościem stanowiło dla uczniów wspaniałą lekcję historii kinematografii. Babcia Ulki wcieliła się w rolę lektora i swoim pięknym głosem przeniosła dzieci w bajkowy świat, sala lekcyjna natomiast zamieniła się w ,,stare kino". Wspólnie obejrzano wyświetlone na ścianie bajki pt.,, Mała księżniczka " oraz “O rybaku i złotej rybce". Po zakończonej projekcji dzieci bawiły się w teatr cieni. Uczniowie poznali również historię kina oraz dowiedzieli, się jak powstał pierwszy film. Zapoznali się również z działaniem projektora oraz zobaczyli z bliska, jak wygląda klisza.  

W ramach realizacji tematu jednym z zadań było wcielenie się przez drugoklasistów w rolę reżyserów i stworzenie własnego filmu podczas pracy grupowej. Efekty pracy małych filmowców były niezwykle dojrzałe i interesujące. Każda nowopowstała fabuła zawierała fascynujące wątki, a także zaskakujące rozwiązania. Najważniejsze jednak były wartościowe przesłania płynące z historii uczniów. Z pewnością wiele z nich stanowić mogłoby wspaniały materiał na film.  

Dzięki różnorodności form i metod opracowania tematu świat kinematografii stał się z pewnością bliski każdemu uczniowi, a nauka przez doświadczanie i samodzielne tworzenie rozwiązań sprzyjała rozwojowi kreatywności i samodzielności dzieci.