Sunday, 28.5.2023
Name days: Wiktor / Inga / Ignacy
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

„Stare kino” w szkolnych murach

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W ramach realizowanego przez 2 klasę bloku tematycznego „W świecie filmu” uczniowie zapoznali się z budową i działaniem starego projektora na kliszę służący do wyświetlania bajek na ścianie.  Urządzenie do klasy przyniósł gość - babcia jednej z uczennic.  

Większość dzieci po raz pierwszy mogło zobaczyć stary projektor a spotkanie z gościem stanowiło dla uczniów wspaniałą lekcję historii kinematografii. Babcia Ulki wcieliła się w rolę lektora i swoim pięknym głosem przeniosła dzieci w bajkowy świat, sala lekcyjna natomiast zamieniła się w ,,stare kino". Wspólnie obejrzano wyświetlone na ścianie bajki pt.,, Mała księżniczka " oraz “O rybaku i złotej rybce". Po zakończonej projekcji dzieci bawiły się w teatr cieni. Uczniowie poznali również historię kina oraz dowiedzieli, się jak powstał pierwszy film. Zapoznali się również z działaniem projektora oraz zobaczyli z bliska, jak wygląda klisza.  

W ramach realizacji tematu jednym z zadań było wcielenie się przez drugoklasistów w rolę reżyserów i stworzenie własnego filmu podczas pracy grupowej. Efekty pracy małych filmowców były niezwykle dojrzałe i interesujące. Każda nowopowstała fabuła zawierała fascynujące wątki, a także zaskakujące rozwiązania. Najważniejsze jednak były wartościowe przesłania płynące z historii uczniów. Z pewnością wiele z nich stanowić mogłoby wspaniały materiał na film.  

Dzięki różnorodności form i metod opracowania tematu świat kinematografii stał się z pewnością bliski każdemu uczniowi, a nauka przez doświadczanie i samodzielne tworzenie rozwiązań sprzyjała rozwojowi kreatywności i samodzielności dzieci. 


<div><script charset="UTF-8" src="https://edodatki.pl/code/tablica-statystyk?data%5BWidget%5D%5Bdescription%5D=Statystyki&data%5BWidget%5D%5Burl%5D=http%3A%2F%2Fedodatki.pl&data%5BWidget%5D%5Bstyle%5D=style_1&data%5BWidget%5D%5Bcss%5D=green&data%5BWidget%5D%5Bcolor%5D=%23000000&data%5BWidget%5D%5Bicons%5D=1&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=pageviews_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=visits_day&data%5BWidget%5D%5Btypes%5D%5B%5D=people" type="text/javascript"></script><a href="" title=""></a><a href="https://edodatki.pl/widget/tablica-statystyk" title="Statystyki zbiorcze na stronę">Statystyki zbiorcze na stronę</a></div>