Wtorek, 28.5.2024
Name days: Wiktor / Inga / Ignacy
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Dzień Patrona w naszej szkole.

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W tym roku szkolnym działania z okazji Dnia Patrona Szkoły musiały zostać przeniesione do Internetu. 

Nasi uczniowie udowodnili, że także podczas zdalnego nauczania nie zapominają o dorobku artystycznym naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza. 

 

Poniżej przedstawiamy efekty pracy uczniów i nauczycieli, którzy po raz kolejny zagłębili się w twórczość naszego patrona.

 

GŁÓWNE OBCHODY

 

Uczniowie zapoznali się z życiorysem wieszcza, jego twórczością oraz historią konfliktu z innym romantycznym wieszczem, Juliuszem Słowackim. 

 

Powstało wiele kreatywnych prac. 

Najmłodsi plastycznie interpretowali jeden z wierszy, nieco starsi bujali z Mickiewiczem w obłokach, a klasy VII i VIII stworzyły memy, których bohaterami zostali poeci Adam i Juliusz. 

 

Poniżej przedstawiamy filmik, którego muzycznym tłem jest piosenka Marka Grechuty „Niepewność”, powstała na bazie wiersza naszego patrona o tym samym tytule. 

Z mistrzowskim wykonaniem zmierzyła się nasza uczennica, Milena Wasielewska, za co bijemy jej ogromne brawa!

 

Kalendarz Adwentowy.

Prezentacja 1

Prezentacja 2

Prezentacja 3

 

GRZYBOBRANIE Z WOJSKIM

 

„Grzybów było w bród. (...). Ale Wojski zbierał muchomory.” 

 

Ten cytat z Księgi Trzeciej „Pana Tadeusza” stał się punktem wyjścia do działań projektowych, w których wzięli udział uczniowie klasy IVa, V oraz klas VIII.

 

Uczniowie zapoznali się najpierw z wiedzą przyrodniczą dotyczącą fascynującego i bioróżnorodnego świata grzybów, a następnie interpretowali i analizowali fragment naszej epopei narodowej, czyli dzieła naszego patrona - Adama Mickiewicza. 

 

Dowiadujemy się z niego, jakie gatunki grzybów zbierali mieszkańcy Soplicowa. Okazuje się, że jeden z nich, Wojski, zbierał... muchomory!

 

Te pogardzane przez nas, i niezwykle niebezpieczne, grzyby wykorzystywane były m.in. do produkcji trutki na... muchy! Z którymi uparcie walczył bohater „Pana Tadeusza”. Ale to nie jedyne zalety muchomorów! Chcecie więcej? Przeczytajcie opis grzybobrania lub zapytajcie naszych uczniów.

 

Kolejnym krokiem było wykonanie kart z atlasu grzybów Wojskiego, który mógłby stać na półce w soplicowskim dworku, służąc za wskazówkę chociażby dla Hrabiego Horeszki, który wielce zdziwiony przyglądał się temu polskiemu zwyczajowi, zupełnie go nie rozumiejąc. 

Dzięki poniższym pracom na pewno mógłby bezpiecznie udać się do lasu w poszukiwaniu smakowitych borowików, kurek, rydzów,  i maślaków.


 

 

 

MARATON PISANIA LISTÓW Amnesty International

 

Poświęć chwilkę i przeczytaj.

 

Już niedługo, bo 10 grudnia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 

Święto to zostało ustanowione na pamiątkę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka . Wydarzenie to miało miejsce w 1948 roku, a mimo to na całym świecie wciąż łamie się podstawowe prawa ludzi.

 

Fundacja Amnesty International w pokojowy sposób walczy o ich przestrzeganie, organizując różne akcje społeczne, które mają pomóc w propagowaniu wiedzy na ten temat. 

Walczy także z przejawami tych nieprawidłowości, m.in. podpisując petycje w obronie niesłusznie oskarżonych i osadzonych ludzi .

 

W tym roku nasza szkoła, kierując się słowami naszego patrona „Miej serce i patrzaj w serce”, przyłącza się do corocznego maratonu pisania listów. 

 

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Amnesty International, zapoznać się z historiami osób, dla których chcemy podpisać partycję, kliknąć „podpisz” i gotowe. Tyle. Kilka sekund wystarczy, by realnie pomóc drugiemu człowiekowi! 

 

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. To nic nie kosztuje, a może odmienić los niewinnych ludzi. 

Może warto teraz, przed świetami, pomyśleć o innych i okazać im swoje serce! 

 

Maraton trwa do 13 grudnia. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie.