Uroczystość Patrona Szkoły obchodziliśmy 21 grudnia 2018 roku, tradycyjnie był to ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia. Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Sulewska podkreśliła, że szczycimy się już 10-letnią tradycją świętowania imienin Adama Mickiewicza, a sam jubilat obchodzi 220 rocznicę swoich urodzin.
W tym uroczystym dla szkoły dniu zaszczycił nas obecnością Pan Jerzy Łukasz Walczak Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Wracając pamięcią do lat szkolnych nasz Gość podkreślił, że z dumą i sentymentem powrócił do szkoły swego dzieciństwa. Wyjątkowa okoliczność szkolnego święta skłoniła do radosnych przeżyć, a nawet dalekosiężnych wspomnień.
Świąteczny klimat tegorocznej uroczystości towarzyszył społeczności szkolnej od wczesnych godzin rannych. Roznieciły go wigilijne spotkania w klasach, uduchowiła wspólna dla społeczności Msza Święta, scaliła uroczystość artystyczna Dzień w Soplicowie. Podkreślając artyzm czasu i tradycji, młodsi i starsi uczniowie przybyli w odświętnych strojach apelowych, a nawet oddających klimat epoki romantyzmu - strojach szlacheckich. Oryginalność ubioru zatrzymaliśmy w kadrze, wykonując klasom pamiątkowe zdjęcia.
Pragnąc zaakcentować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i patriotyzm dzieł Adama Mickiewicza, wróciliśmy do korzeni domu rodzinnego, polskości, tradycji - biorąc epopeję narodową „Pan Tadeusz” na warsztat recytatorsko-artystyczny. Oddając słowem, przekazem dramowym, i wizerunkiem scenicznym obraz Soplicowa, artyści przedstawili sceny z I księgi Mickiewiczowskiej epopei: powrót Tadeusza do domu, spotkanie z Wojskim, z Sędzią i jego gośćmi, zaskakujące spotkanie z Zosią, wieczerzę w zamku, rozmowy przy stole o grzeczności, tradycji i sprawach kraju. Uroku biesiadowaniu dodały nastrojowe piosenki oraz polski taniec narodowy – mazur, popularny na dworach szlacheckich.
Dzień w Soplicowie uwieńczył nasz mickiewiczowski projekt, którym podsumowaliśmy rok 2018. Cała społeczność szkolna przez czas projektu nuciła w klasach piosenkę „Gościnna jest Wielkopolska”, która chóralnie, jednocząc zebranych, wybrzmiała podczas uroczystości Za odpowiedzialność artystyczną dziękujemy klasie V a i V b oraz współpracującym gościnnie uczniom i uczennicom z klasy IV b, VI a, VII i VIII.
Rodzicom dziękujemy za całokształt zaangażowania, doceniamy wkład czasowy w etap prób oraz w przygotowanie efektownych strojów. Słowa wdzięczności kierujemy także do Rady Rodziców za finansowanie nagród w trzech konkursach projektowych.
Troszcząc się wspólnie o tradycje szkolne i ich coroczny przekaz kształtujemy postawy patriotyczne i społeczne, rozwijamy sieć współpracy, bo pielęgnujemy te same wartości. Współdziałając, zbliżamy się do siebie i tworzymy wspólną rzeczywistość.
„Mędrcy nas nie widzieli,
Królowie nie słyszeli.
Pastuszkowie spostrzegli
I do Betlejem biegli”
[Adam Mickiewicz, Dziady cz. III]
Z najlepszymi życzeniami
Zespół do spraw patrona szkoły