Saturday, 19.10.2024
Name days: Michalina / Michał / Piotr
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Organizacja zajęć Wychowania do życia w rodzinie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Organizacja zajęć Wychowania do życia w rodzinie w roku szkolnym 2024/2025

w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Cel: Wsparcie uczniów w budowaniu relacji rodzinnych i rówieśniczych opartych na szacunku do drugiej osoby.

Materiały dydaktyczne: Podczas zajęć nauczyciel i uczniowie korzystają z zeszytu przedmiotowego, programu i ćwiczeń ("Wędrując ku dorosłości" autor Teresa Król, wydawnictwo Rubikon odpowiednio do grupy wiekowej 4,5,6,7,8 klasa). Autorka programu dostosowuje treści do wieku uczniów, dzięki temu uczniowie otrzymają wiedzę bez ryzyka natrafienia na toksyczne treści. Dzięki temu jest większa szansa na powielania niewłaściwych informacji wyszukanych w Internecie lub zasłyszanych od rówieśników.

Program przedmiotu wspiera uczniów w przyjmowaniu postawy odpowiedzialności, za podejmowane działania, jednocześnie podejmuje tematy związane ze zjawiskami, takimi jak: cyberprzemoc, niedojrzałe związki, ciąże nastolatek, choroby przenoszone drogą płciową czy uzależnienia. Na zajęciach poruszane są również tematy dotyczące przemocy seksualnej, obrony intymności i problemu pornografii.

Uczestnictwo w zajęciach umożliwia nam współpracę między Szkołą a domem, mającą na celu ochronę dzieci i młodzieży przed zagrożeniami współczesnego świata.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wymienionymi materiałami edukacyjnymi serii Wędrując ku dorosłości: https://www.ksiegarniarubikon.pl/wychowanie-do-zycia-w-rodzinie

Procedura rezygnacji z zajęć wychowania do życia w rodzinie.

Podstawa prawna:

1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 2 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz.U. poz. 1117)

2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 10 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz.U. nr 131, poz. 1079)

3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. (Dz. U. z 2014 r., poz. 395, z późn. zm.)

4. Uczeń niepełnoletni ma obowiązek uczęszczania na zajęcia wychowania do życia

w rodzinie, chyba, że jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. Tylko pisemny sprzeciw rodzica/prawnego opiekuna zwalnia ucznia z udziału w tych zajęciach. Jeżeli rodzic nie dopełni tej formalności uczeń będzie musiał uczęszczać na wspomniane zajęcia.

5. Wzór rezygnacji z zajęć wychowania do życia w rodzinie zawiera załącznik do niniejszej procedury.

6. Rezygnacja, o której mowa w pkt. 1 może być złożona w każdym czasie w danym roku szkolnym i obowiązuje do końca roku szkolnego, w którym została złożona.

7. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

8. W przypadku udziału ucznia w zajęciach, fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem „uczestniczył/ła”.

9. Zajęcia realizowane są od klasy IV do VIII. Na realizację zajęć WDŻ w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania, w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców. Zajęcia są organizowane w oddziałach klasowych.