Spotkania w Górach - pod takim hasłem odbywały się tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza prowadzone przez Siostry: Maksymilianę, Martę i Olę ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Żdżarach.
Były to trzy dni wędrówki i wspinaczki na chrześcijańskie górskie szczyty: Górę Synaj, Tabor i Golgotę.
*Ciekawostka
W czytaniach mszalnych w okresie Wielkiego Postu słyszymy o Górze Tabor i Golgocie. Na pierwszej z nich Pan Jezus przemienił się wobec swoich uczniów. To musiała być niezapomniana, ale zapewne podniosła chwila w ich życiu. Atmosfera tam panująca wskazuje na niebo otwarte, piękne i błękitne, przyjazne człowiekowi, który doświadcza bliskości Boga. Na Golgocie, gdy Jezus umiera na Krzyżu, niebo nabrało koloru niewinnie przelanej krwi. Po połączeniu tych dwóch kolorów nieba otrzymujemy kolor fioletowy. Prócz żałoby i pokuty - fiolet symbolizuje także skruchę i pokorę, umartwienie, nastrój oczekiwania wypełniony modlitwą. Może oznaczać także godność noszącego je człowieka (szaty biskupa, prałata, kanonika). Koloru fioletowego używa się w Wielkim Poście i Adwencie.
Uczniowie rozważali Słowo Boże w trakcie nauk głoszonych przez Siostry oraz warsztatów odbywających się w zespołach klasowych. Przez trzy dni szkolnej wspólnocie towarzyszyła Ikona Świętej Rodziny oraz relikwie błogosławionej Siostry Franciszki Siedliskiej - założycielki pierwszej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz Patronki ogniska rodzinnego, a także relikwie Błogosławionych Sióstr Męczennic z Nowogródka, które w lipcu 1943 zgłosiły się na gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób - aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania.
„Spotkania w Górach” to rekolekcje niezwykłe. Nie wyjechaliśmy z Skalmierzyc, nie zamknęliśmy się w kościele, nie odcięliśmy się od naszej szkoły, naszych domów, obowiązków i rozrywek i związanych z nimi rutyny, problemów czy pokus. Pan przemieniał nasze serca w codzienności naszego życie. To był rzeczywiście błogosławiony czas dany nam od Ojca. To był też czas wspólnych rozmów, spotkań, radości, śpiewu, tańca. Czas refleksji, zastanowienia, ciszy... .
Czas, który spędzaliśmy razem, w naszych klasach, z naszymi kolegami, koleżankami, nauczycielami, wychowawcami.
Dzień I - Start wyprawy - wędrówka na Górę Synaj.
Spotkanie Boga z Mojżeszem. Omówienie fragmentu Pisma Świętego i rozważenie przesłania dla nas dzisiaj. Spojrzenie na nasze życie, jako wyprawę w góry, która nie zawsze jest wygodna i bezpieczna. Czasami musimy stanąć do walki o dobro, miłość, wiarę i nadzieję. Pracując w grupach, rozważaliśmy fragment Słowa Bożego (Ef 6,14-18) i przygotowywaliśmy Zbroję Bożą.
Dzień II - Cd. Wyprawy - wędrówka na Górę Tabor.
Spotkanie uczniów: Piotra, Jakuba i Jana z Jezusem, który rozmawiając z Mojżeszem i Eliaszem, objawił uczniom swoją chwałę.
Pracując w grupach, rozważaliśmy modlitwę - jako formę spotkania z Bogiem i jej wpływ na naszą przemianę duchową.
Dzień III - Zakończenie wyprawy - Golgota.
Podsumowanie naszych chrześcijańskich zmagań i odnalezienie pokrzepienia w Eucharystii.
Przygotowanie do wspólnej Mszy Świętej poprzedzały spotkania warsztatowe, których motywem przewodnim była Eucharystia. Ostatnia nauka rekolekcyjna tym razem odbyła się w świątyni parafialnej. To tutaj towarzyszyliśmy Panu w ostatniej wyprawie. To tutaj doświadczyliśmy, jakim cudem jest Eucharystia. To tutaj dotykały nas Anioły. To tutaj był też czas pożegnań - takich zwykłych, ludzkich, z Siostrami, które przez te trzy dni Górskich Wypraw były wspaniałymi przewodniczkami. Dziękujemy!
Ks. Marcin Nowicki