Nadszedł czas, by podsumować kolejny Tydzień Empatii, który świętowaliśmy w dniach 13-17 października. Hasłem tegorocznego święta było motto "Współpraca się opłaca". Empatia oraz współpraca są niezaprzeczalnie ze sobą połączone i implikują się wzajemnie. Empatyczny, współczujący człowiek rozumie się z innymi i odnajduje się w grupie. Z kolei to właśnie pracując z innymi, by osiągnąć założony cel uczymy się siebie nawzajem, a tym samym wykształcamy w sobie wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, czyli empatię.
We wszystkich klasach odbyły się warsztaty prowadzone przez szkolnego psychologa, których celem było określenie znaczenia współpracy w życiu każdego człowieka. Uczniowie doskonale scharakteryzowali dobrą współpracę w grupie, a także pozytywnego lidera, który czasem wykształca się w zespole. Prowadząca przygotowała również kilka zadań - między innymi tworzenie budowli z klocków, konstruowanie wieży z kubków za pomocą gumki i sznurków, podawanie talerzyków, czy ćwiczenia doskonalące komunikację w grupie. Czerpiąc z wniosków wynikających z ćwiczeń, każdy uczeń bardzo trafnie określał co pomaga, a co przeszkadza nam podczas pracy grupowej.
Zadaniem zespołowym dla każdej z klas było przygotowanie
'łańcucha współpracy" - dowolnej pracy plastycznej, która stanowiłaby dekorację naszego szkolnego holu, bo właśnie tam możemy podziwiać niezwykle efekty twórczej pracy naszych wychowanków. Najistotniejsze jednak jest to, że pracę tę klasy wykonały wspólnie, a każdy łańcuch ukazuje indywidualny pomysł grupy na realizację tego przedsięwzięcia.
Zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i w szkolnej świetlicy nauczyciele proponowali uczniom metody stymulujące umiejętności interpersonalne, a także
efektywną współpracę w grupie. Należą one do tak zwanych kompetencji miękkich, które po pierwsze są niezwykle ważne w społecznym funkcjonowaniu jednostek, po drugie stanowią sedno współczesnego nauczania, które skierowane jest na wszechstronne rozwijanie potencjału grupy młodych ludzi, jaką stanowi każda klasa w szkole.
Okazją do wspólnego spędzenia czasu poprzez zabawę była aktywna przerwa, której mottem jest fraza "Współpraca nas wzbogaca". Na początku uczniowie mieli sposobność, by się ze sobą przywitać, by następnie spróbować wspólnie zatańczyć wraz z kółkiem tanecznym wybrany układ. Stanowiło to nie lada wyzwanie, ponieważ nasze koleżanki - miłośniczki tańca przygotowały doprawdy wymagającą prezentację. By zrobić coś razem na koniec ułożyliśmy "ludzkie domino", a nie było to takie łatwe, ponieważ w szkole pracuje i uczy się ponad 200 osób. Jednak przy odrobinie koordynacji i uważnym wysłuchaniu poleceń udało nam się zrealizować nasz cel.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za właśnie wspaniałą WSPÓŁPRACĘ, po robiąc coś razem możemy osiągnąć niebywałe rezultaty, a przy tym świetnie się bawić i uczyć. Uczniowie jak zwykle z wielkim zaangażowaniem zdołali sprostać wyzwaniom, jakie wspólnie dla nich przygotowaliśmy.