Czwartek, 2.1.2025
Name days: Grzegorz / Bazyli / Makary
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Z wizytą u Adama Mickiewicza

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wczesnym rankiem 5 grudnia br., jako 46 osobowy zespół uczniów klasy I, II i III udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Byliśmy oczekiwanymi gośćmi i już o godzinie 9.00 witano nas w pałacu. Spędziliśmy niezwykłe dwie i pół godziny na warsztatach z lekcją muzealną  pt. „Magia dawnych świąt ” i  zwiedzaniu muzeum.

Warsztaty przywołały Boże Narodzenie z dawnych czasów na przykładzie przygotowań do świąt w pałacu śmiełowskim. Uczniowie dowiedzieli się, że zamiast lampek zapalano świeczki, a choinkę zdobiono orzechami, jabłkami, szyszkami oraz łańcuchami ze słomy i papieru. Jabłka  były symbolem zdrowia i urody, światło świeczek broniło przed ciemnościami i chroniło ognisko domowe. Ciekawostką, którą niektórzy uczniowie pragną sprawdzić podczas tegorocznej Wigilii jest symbolika dymu zdmuchniętej świecy. Wierzono, że jeśli dym unosił się do góry wróżył szczęście i dostatek, jeżeli rozchodził się na boki, zwiastował niepowodzenie.

Niezwykłą przedświąteczną atmosferę i poznawanie staropolskich tradycji dopełniło samodzielne wykonywanie papierowych ozdób. Płynąca w tle muzyka i miejsce zajęć czyli pałac śmiełowski zapewniły nam niepowtarzalny klimat. Obdarowani wykonanymi ozdobami z ciekawością ruszyliśmy na zwiedzanie muzeum. Usłyszeliśmy historie z życia Adama Mickiewicza - naszego patrona i mogliśmy zobaczyć towarzyszące tym opowieściom eksponaty. W każdej sali inny mebel zwracał uwagę, zaciekawiał wyglądem, kolorem i tajemniczymi schowkami. Niezwykłą atrakcją okazała się szyfoniera – tajemniczy mebel podróżny, specjalnie dla nas rozłożony, choć zwyczajowo otwierany tylko raz  w roku. Uczniowie byli również pod wrażeniem ilości książek np. licznych wydań „Pana Tadeusza”, z zaciekawieniem oglądali obrazy i popiersia na których rozpoznawali PATRONA SZKOŁY. Uwagę zwróciły również malowidła ścienne – freski, meble np. nietypowe stoliki do gry w szachy, stoliki krawieckie, sekretarzyki. Niezwykłą atrakcją okazały też tajemnicze przejścia, dokładnie sprawdzone i szczegółowo omówione przez niektórych bardzo zainteresowanych wycieczkowiczów.                              

Z obserwowanej reakcji uczniów i późniejszych rozmów można stwierdzić, że była to wspaniała lekcja muzealna. Wydarzenia towarzyszące historii muzeum i życiu Adama Mickiewicza opowiedziane przez Panią przewodnik w sposób ciekawy  i przystępny dla dzieci z pewnością rozszerzyły artystyczną wyobraźnię.  W trakcie zajęć muzealnych i oprowadzania nawiązała się nić współpracy, dzieci odszukiwały na obrazach wyróżnione wydarzenia i dopowiadały pewne fakty, wykazując się wiedzą na temat patrona szkoły .

Dla nas nauczycieli aktywna postawa uczniów, zaciekawienie i kultura zachowania w miejscach muzealnych, to wartościowy efekt realizowanych od 3 lat projektów edukacyjnych związanych z obchodami Dnia Patrona Szkoły.

Dziękujemy Rodzicom, że finansując wyjazd umożliwili realizację kolejnego zadania tegorocznego projektu „Adam Mickiewicz – autor najpiękniejszego narodowego poematu”.  Podejmując te wspólne działania stwarzamy dzieciom warunki do obcowania ze sztuką – obrazem, rzeźbą, dziełami literackimi. Obcowanie z dziedzictwem narodowym kształtuje ciekawość poznawczą, uczy  poszanowania tradycji i kultury własnego narodu.

Trudno mówić o lepszym czasie na doznania i rozbudzanie ciekawości świata, niż czas dzieciństwa i „magicznych Świąt Bożego Narodzenia”

„ Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,

jest taka moc, co smutek w radość przemienia,

jest taka siła, co spełnia marzenia …

To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

                                                                                       

Opiekun: Beata Sochacka