Gdyby ktoś ofiarował nam magiczne farbki, którymi można pomalować myśli, to z pewnością w ostatnim czasie wystarczyłyby nam dwa kolory: biały i czerwony. Od kilku tygodni nasza szkolna społeczność przygotowywała się do obchodów niezwykłego święta, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, zza drzwi sali lekcyjnych dobiegały dźwięki hymnu, a w okolicznych sklepach zabrakło białych i czerwonych arkuszy papieru. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do tego wyjątkowego dnia, by z właściwą powagą, ale i radością, uczcić ten wyjątkowy dzień.
Zwieńczeniem tych przygotowań był uroczysty apel 16 listopada, który rozpoczął się odtańczeniem poloneza, przygotowanego przez naszych zdolnych pierwszoklasistów, po którym nastąpiło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.
Prowadząca uroczystość p. J. Łęcka odwołała się do znaczenia słowa niepodległość. Tę myśl rozwinęli trzecioklasiści w słowach piosenki: „Co to jest niepodległość?”. Czwartoklasiści zaciekawili wszystkich opowieścią o najsłynniejszym wąsaczu II Rzeczpospolitej – Józefie Piłsudskim. W przystępny, nieco żartobliwy sposób, opowiedzieli nie tylko o ciekawych szczegółach z życia Ziutka, ale także o tym, co dla każdego Polaka powinno być najważniejsze, a więc o wolności, niepodległości i możliwości życia w pokoju, bez wojen i strachu.
W projekt zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, każda klasa odśpiewała jedną ze znanych pieśni patriotycznych, zabrzmiały więc m. in. “Wojenko, wojenko...”, “Przybyli ułani”, czy “Piechota”. Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć dwa układy taneczne do dwóch, ponadczasowych już piosenek: “Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz “Biały krzyż” Czerwonych Gitar naśpiewanych przez najstarszych uczniów. W występ włączył się szkolny zespół muzyczny, który akompaniował występującym. Imponujące wrażenie robiła wspaniała dekoracja przygotowana w holu i w sali gimnastycznej.
Całość zakończyła się niosącą nadzieję piosenką “Wolność” Marka Grechuty, która była piękną klamrą spinającą całość, podkreślającą, że wolność jest w nas i to od nas w dużej mierze zależy to, czy Polska będzie faktycznie nieskończenie niepodległa.
„Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja”.