Poniedziałek, 27.1.2025
Name days: Henryk / Jerzy / Przemysław
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


Wokół pieśni patriotycznych –

projekt z okazji obchodów Święto Niepodległości  

w Szkole Podstawowej w Skalmierzycach  

W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach realizowali projekt mający na celu rozbudzanie szacunku i poczucia dumy z dorobku minionych pokoleń, wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych i narodowych. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia na temat historii powstania znanych i lubianych polskich pieśni patriotycznych, a uczniowie zostali zaangażowani do różnorodnych działań twórczych.  

W realizację projektu wpisane zostało również coroczne uczestnictwo szkoły w akcji MEiN: ”Szkoła do hymnu”. W dniu 10 listopada 2021 roku o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”. 

Pieśni patriotyczne towarzyszyły społeczności szkoły przez cały tydzień projektowy. Klasy pierwsze zapoznały się z historią pieśni: “Polonez Trzeciego Maja”, a klasy drugie i klasa trzecia z pieśnią: “Czerwone maki na Monte Cassino”. Najmłodsi uczniowie byli pod wrażeniem historii misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. W. Andersa. Klasy czwarte poznały postać Krystyny Krahelskiej, autorki pieśni “Hej chłopcy, bagnet na broń” z czasów okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego. Inni uczniowie, łącząc i wykorzystując wiedzę na temat pierwszej wojny światowej i odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli, analizowali historię popularnej pieśni legionowej: “My, Pierwsza Brygada”. Najstarsi uczniowie zapoznali się z dziejami najstarszej polskiej pieśni religijnej: “Bogurodzicy”, pełniącej funkcję hymnu polskiego do połowy XVI wieku oraz pogłębili wiedzę na temat pieśni patriotycznej: “Rota” powstałej w czasach zaborów. Tydzień projektowy nie ograniczał się tylko do działań dotyczących historii, bowiem uczniowie, wykorzystując repertuar patriotyczny śpiewali i koncertowali podczas zajęć muzycznych, a nawet przerw między lekcjami.  

Podsumowaniem tygodniowych działań była przygotowana przez społeczność szkoły wystawa plastyczna, na której znalazły się prace - kolaże wykonane przez zespoły projektowe na temat historii i poznanych pieśni patriotycznych  



Katarzyna Jędrzejak