Środa, 11.12.2024
Name days: Artur / Stefan / Waldemar
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Obchody 100 lecia rzemiosła w Skalmierzycach

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Obchody 100 lecia rzemiosła w Skalmierzycach

Dnia 5 listopada 2011 roku skalmierzyccy rzemieślnicy obchodzili jubileusz 100 lecie istnienia cechu. Uroczystość rocznicową rozpoczęła msza święta sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej, podczas której poświęcono nowy sztandar.

Po mszy pochód z pocztami sztandarowymi i orkiestrą miejsko-gminną wraz z licznie zaproszonymi gośćmi przeszedł w stronę pomnika Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono kwiaty ku pamięci zmarłych rzemieślników.

Podczas oficjalnej uroczystości Naszą Szkołę reprezentowała dyrektor Małgorzata Sulewska oraz Poczet Sztandarowy wraz nauczycielem Łukaszem Krzyśką. Wśród licznie zgromadzonych przedstawicieli rzemiosła, drobnego handlu, usług i transportu na uroczystość przybyli także- poseł na sejm Piotr Walkowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, zastępca burmistrza Zdzisław Mielczarek oraz przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kazimierz Sipka, wicestarosta powiatu ostrowskiego, prezesi firm i stowarzyszeń. Zgromadzeni mogli wysłuchać historii rzemiosła, którą wygłosił pasjonat historii lokalnej Jerzy Wojtczak. Podczas tej ważnej uroczystości czterdziestu ośmiu rzemieślników zostało uhonorowanych przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu „Odznaką Rzemiosła".

Dużym zaszczytem i wyróżnieniem dla Naszej Szkoły było powierzenie nam przez organizatorów przygotowania części artystycznej na tę ważną jubileuszowa uroczystość. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycielek Jolanty Łęckiej i Danuty Szymczak. Przedstawienie pt. „Od młynarza do piekarza” skupiło się wokół słów Rudolfa Mizia: „Nowoczesny nie jest ten, kto się odcina od tradycji i przeszłości, ale ten kto na niej buduje”. W scenerii wiejskiej chaty, u wójtowej rozgrywał się ważny dla przeszłości i przyszłości Skalmierzyc spór na temat roli i wkładu pracy rzemieślników w rozwój naszej wsi. Bogaty w przesłania o wartości, jaką jest praca i służba innym scenariusz, bawił i wzruszał, a dla samych aktorów- uczniów naszej szkoły był wyzwaniem, z którym poradzili sobie , jak przystało na prawdziwych aktorów. Występ był okazją dla artystycznych debiutów, obok znanych już szkolnych solistów Nikodema Pawlaka z kl. III, Huberta Michalaka z kl. IV, Weroniki Siwek z kl. V, zadebiutowała w roli solistki w brawurowym wykonaniu finałowej piosenki Laury Gumińskiej z kl. V. Wspaniale wcieliła się w rolę wójtowej Wiktoria Sroka z kl. V, niesamowicie wiarogodni w swych rolach byli rzemieślnicy zasiadający na skalmierzyckiej ławeczce: piekarz: Michał Wasielewski, kominiarz: Jakub Pasałka, młynarz: Jakub Długiewicz, kowal: Tomasz Pietraszek, rolnik: Mikołaj Szymczak . A pełne uroku, rozśpiewane i roztańczone skalmierzyckie panny: Aleksandra Banasiak, Zuzanna Stefaniak, Magdalena Nowak, Wiktoria Wojcieszak, Nikola Szymczak, Maria Kubicka, Weronika Banasiak, Agata Pałczyńska, Adrianna Herbik, Wiktoria Woźniak, przyciągały uwagę silnymi i zgranymi głosami. W finałowej scenie nie zabrakło również naszego aktora Sebastiana Pawlaka, który wcielając się w rolę urzędnika unijnego, przyznał naszym rzemieślnikom dotację.

Ubarwiony pieśniami i piosenkami występ zachęcił zgromadzonych gości do podjęcia wspólnego śpiewu oraz został nagrodzony gromkimi brawami. Realizowany projekt „ Od młynarza do piekarza” to piąty począwszy od roku szkolnego 2007/2008 cykliczny projekt z edukacji regionalnej wpisujący się w tradycję naszej małej ojczyzny.